AAA
Czy Sulejówek nawiąże współpracę z chińskim miastem Harbin?
Środa, 02 maja 2018r. (godz. 17:58)

Burmistrz Miasta wystosował list zapraszający do współpracy władze chińskiego miasta Harbin. To liczące ponad 10 mln osób miasto położone w płn-wsch Chinach niedaleko granicy z Japonią i Rosją zostało założone w 1898 r. przez Polaków w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej. Już w 1895 roku na teren Mandżurii zaczęli przybywać pierwsi inżynierowie, wśród nich Stanisław Kierbedź, bratanek twórcy słynnego mostu w Warszawie.

fot. WirtualnySulejowek.pl /Hubert Wasilewski
fot. Urząd Miasta Sulejówek

W Harbinie osiedlali się Polacy zatrudnieni przy budowie, a następnie przy eksploatacji Kolei Wschodniochińskiej. W pierwszych latach było ich 7-10 tys., a liczba ta powiększyła się po rewolucji bolszewickiej. W szczytowym momencie rozwoju kolonii czasie kursował z Harbinu specjalny pociąg, który luksusowymi wagonami Pullmana woził kuracjuszy do… Ciechocinka.


W 1945 roku Polacy stanowili drugą po Rosjanach europejską grupę narodowościową w Harbinie. Dla doskonale zorganizowanej kolonii, liczącej wtedy około 1300 osób, nie była to pierwsza wojenna mobilizacja. Już w styczniu 1932 roku, w czasie chińsko-japońskiej wojny o Mandżurię, miastu zagrażały grupy uzbrojonych dezerterów. Ówczesny konsul RP w Harbinie James Douglas przystąpił do organizowania samoobrony.

Douglas przybył do miasta w październiku 1931 roku. Jako młody człowiek wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej, w której poznał Józefa Piłsudskiego. Blisko współpracowali - Douglas wziął udział m.in. w wyprawie do Tokio w 1904 roku, kiedy to przyszły marszałek omawiał plany dywersji wobec Imperium Rosyjskiego.

W latach 1920-1941 głównie na potrzeby miejscowej Polonii otwarty był konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, działały dwa kościoły, a także kilka polskich szkół, z których najbardziej znane było Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza (1915-49). Polacy w Harbinie mieli także swoje kluby sportowe, organizacje społeczne, w tym Stowarzyszenie "Gospoda Polska". Ukazywały się polskie gazety, m.in.: "Tygodnik Polski", "Listy Polskie z Dalekiego Wschodu" i "Polski Kurier Wieczorny Dalekiego Wschodu".

Chcemy, aby współpraca Sulejówka z Harbinem dotyczyła rozmaitych obszarów - kultury, historii, spraw społecznych i gospodarki. Liczymy również na zainteresowanie naszym miastem ze strony chińskich przedsiębiorców i inwestorów.

Żródło: Urząd Miasta Sulejówek

Narodowy Sulejówek
Urząd Miasta Sulejówek
Muzeum Józefa Piłsudskiego