wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościCo zrobić, aby nie dać się "nabić w butelkę"

Co zrobić, aby nie dać się „nabić w butelkę”

Do Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim co jakiś czas trafiają osoby mówiąc przysłowiowo „nabite w butelkę”, które skusiła często niższa od rynkowej cena oferowanego towaru, a które zakupiły produkty na portalach z darmowymi ogłoszeniami. Aby nie dać się zwieść i nie stać się „łakomym kąskiem” dla internetowego przestępcy, warto przeczytać policyjne wskazówki. Mińscy funkcjonariusze radzą, jak można uniknąć przykrości związanych z finansową wpadką i stratą zarazem. Ostatnio jeden z mieszkańców powiatu mińskiego został oszukany i zamiast upragnionego telefonu, otrzymał właśnie butelkę z wodą.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim ostrzegają przed podejrzanymi transakcjami zawieranymi za pomocą łącza internetowego, a szczególnie na portalach z darmowymi ogłoszeniami. Stróże prawa radzą jak uniknąć finansowych nieprzyjemności, a jeżeli już staniemy się ofiarą aukcyjnego krętacza, jakie kroki przedsięwziąć, aby ułatwić Policji jego namierzenie.

Robiąc zakupy na aukcjach czy też na portalach z ogłoszeniami:

Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.

Uważaj na ,,super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny.

Dokonując zakupu wybranej rzeczy, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy – sprawdź czy posiada jakieś „negatywy”), sprawdź też od jakiego czasu oferuje różne towary do sprzedaży, możesz spróbować nawiązać kontakt z osobami, które już wcześniej dokonywały zakupów u tego sprzedawcy.

Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność.

Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.

Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, zweryfikuj dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.

Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu” w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.

Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.

Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.

Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.

Zgłaszając się na policję będziesz musiał podać:

Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.

Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.

Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.

Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

Te rady mają na celu wzbudzenie czujności i ostrożności w podejmowaniu decyzji, w zakupach na aukcjach, szczególnie w sytuacjach, kiedy istnieje podejrzenie co do wiarygodności oferujących towary.

dn

Źródło: KPP w Mińsku Mazowieckim

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments