wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaKulturaOrdery pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego trafią do zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Ordery pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego trafią do zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

4 marca o godz. 14:30 w Ministerstwie Spraw Zagranicznych minister Grzegorz Schetyna przekaże na ręce dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztofa Jaraczewskiego ordery i odznaczenia pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego, twórcy kawalerii Legionów Polskich, dowódcy 1 Pułku Ułanów, a w wojnie Polski z bolszewicką Rosją – I Brygady Jazdy.

Kolekcja została przekazana do muzeum, jako dar przez panią Amelię Prażmowską, synową Władysława Beliny-Prażmowskiego, zamieszkałą w Kanadzie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych pomogło w sprowadzeniu orderów i odznaczeń Beliny do kraju. Wspólna historia Piłsudskiego i Beliny, a przede wszystkim siła oddziaływania legendy Marszałka sprawiły, że po tylu latach rodzina Beliny-Prażmowskiego zdecydowała, że kolekcja powinna trafić właśnie do budowanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ekspozycja stała Muzeum opowiadać będzie o Józefie Piłsudskim i jego epoce, której Belina był ważną postacią. Odznaczenia będzie można oglądać po otwarciu Muzeum w 2017 roku.

Zbiór liczy 26 obiektów. Wśród orderów i odznaczeń są: Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Ordery Odrodzenia Polski I, II i III klasy, Krzyż Walecznych z trzema okuciami, odznaka 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, odznaka 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich, a także węgierski Order Zasługi, estoński order Krzyża z Orłem, czeski Order Białego Lwa.

Historia pozyskania orderów Beliny do zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku rozpoczęła się od wizyty w 2010 r. dyrektora muzeum, Krzysztofa Jaraczewskiego u pani Aliny Angelus, córki Władysława Beliny-Prażmowskiego, w związku z jej intencją przekazania w testamencie do zbiorów muzeum, zdjęć i pamiątek osobistych po ojcu.

Okazało się wówczas, że ordery i odznaczenia Beliny znajdują się w Kanadzie, u pani Amelii Prażmowskiej, wdowy po Zbigniewie Belinie-Prażmowskim, synu Władysława Beliny-Prażmowskiego. Pani Prażmowska postanowiła przekazać ordery do zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Było także wolą jej męża, by powróciły one do Polski. W październiku 2014 roku, Grzegorz Morawski, konsul generalny RP w Toronto, odebrał kolekcję, na prośbę muzeum, od pani Amelii Prażmowskiej.

Władysław Belina-Prażmowski urodził się w 1888 roku w Ruszkowcu koło Opatowa. Studiował na wydziale górniczym Politechniki Lwowskiej i w Akademii Górniczej w Leoben. Był członkiem Związku Strzeleckiego i Związku Walki Czynnej. Nocą z 2 na 3 sierpnia 1914 r. wykonując rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszył na teren zaboru rosyjskiego, jako dowódca siedmioosobowego patrolu rozpoznawczego, poprzedzającego wymarsz 1 Kompanii Kadrowej z Oleandrów.

Belina-Prażmowski był organizatorem kawalerii legionowej, dowódcą 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich. Podczas wojny z bolszewicką Rosją dowodził grupą jazdy, która w kwietniu 1919 r. zdobyła Wilno. Niezwykle popularny wśród żołnierzy Belina, był bohaterem licznych artykułów piosenek i wierszy. W II Rzeczpospolitej, po odejściu z wojska w 1920 r., działał w organizacjach rolniczych i prowadził przedsiębiorstwo. Był prezydentem Krakowa (1931-1933) oraz wojewodą lwowskim (1933-1937). Zmarł w 1938 r. w Wenecji. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim
w Krakowie.

Źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments