środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościUważajmy na drogach na dzikie zwierzęta!

Uważajmy na drogach na dzikie zwierzęta!

Jesień to okres zwierzęcych migracji w poszukiwaniu miejsc do prowadzenia dalszej egzystencji zimową porą. To okres wzmożonych wędrówek zwierzyny leśnej, która jak wiemy nie uznaje przepisów ruchu drogowego.

W samym tylko miesiącu wrześniu na drogach powiatu mińskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Na szczęście nie były to poważne zdarzenia drogowe, które kończyłyby się tragicznie. Niektóre z nich to kolizje, w których nikt nie odniósł obrażeń, a uszkodzone zostały jedynie pojazdy. Policjanci radzą kierowcom, aby zwracali szczególną uwagę na zwierzęta, które w najmniej spodziewanej chwili mogą nagle pojawić się na drodze.

Zawsze i to bezwzględnie, korzystając z dróg biegnących przez las, a także przecinających duże przestrzenie pól i łąk, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Mówimy to o ryzyku wystąpienia zdarzenia z udziałem dzikich zwierząt.

Bardzo dużo miejsc, szczególnie tych gdzie ruch zwierząt jest intensywny, jest oznaczona przez zarządców dróg. Pamiętajmy jednak, że zwierząt znaki nie obowiązują i one same wybierają sobie drogę, którą zamierzają się poruszać.

Przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak należy zachować się, gdy zobaczymy znak „dzika zwierzyna”, bądź też jedziemy przez las?

-Po pierwsze powinno się zwolnić, a następnie jechać spokojnie, uważnie obserwując drogę oraz jej otoczenie.

-Jeżeli zobaczymy zbliżające się do krawędzi jezdni zwierzęta użyjmy świateł bądź klaksonu, spłoszone ucieknie szybciej. Tak samo należy postąpić, kiedy zwierzę znajduje się na pasie ruchu.

-Trzeba pamiętać, że zwierzę oślepione światłami, może nagle przestraszyć się, znieruchomieć i nie chcieć opuścić jezdni, wtedy należy zwolnić i bardzo powoli je ominąć, bądź poczekać, aż opuścić jezdnię/

-Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne bądź chore.

Policjanci apelują – zwolnijmy i jeźdźmy ostrożnie, dzikie zwierzęta nie znają przepisów tak jak ludzie. Dlatego warto być przewidującym i jechać ostrożnie.

dn

Źródło: KPP w Mińsku Mazowieckim

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments