niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaKulturaUroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku odbywać się będą o...

Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku odbywać się będą o godz: …

Podczas Uroczystości Wszystkich Świętych tradycyjnie wybierzemy się na cmentarze, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach naszych bliskich. Zanim to nastąpi oto kilka informacji o najbliższych rdzennym mieszkańcom nekropoliach.

Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku
Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku (Fot: Wikało)

Na terenie naszego miasta są dwa cmentarze parafialne. Pierwszy powstał w 1939 roku, w ówczesnej Cechówce. Do tego czasu członków rodzin mieszkańców Cechówki, Sulejówka grzebano głównie na cmentarzu w Okuniewie. 

Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku
Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku (Fot: Wikało)

Okuniew – (Parafia Św. Stanisława Kostki) godz. 11 – procesja, a następnie Msza

Ta nekropolia została poświęcona w 1836 roku i wówczas wybudowano tam kaplicę. 
Irmina Matyjaszek-Jałowiecka w swojej trylogii o historii Sulejówka wspomina „(….) pamiętam groby ze znacznie wcześniejszymi datami niż oficjalna, pamiętam też pod płotem cmentarza stare, zapadające się groby z symbolami innych wyznań (krzyż prawosławny, półksiężyc), prawdopodobnie groby żołnierskie”. 

Leża tu polegli pod Ossowem młodzi ochotnicy, których rodowód i miejsce pochodzenia nie było znane – upamiętnia ich Okuniewski Grób Nieznanego Żołnierza, wzniesiony na 11 listopada 1929 roku. 

W pobliżu cmentarza był kirkut, na którym chowano okolicznych mieszkańców wyznania mojżeszowego. Został zdewastowany w czasach wojny i w początkach PRL-u. O tym miejscu pamięci przypomina tablica, 'przypominająca o szacunku dla wszystkich zmarłych niezależnie od wyznania, narodowości czy rasy” – pisze pani Irmina Matyjaszek -Jałowiecka. 

Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku
Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku (Fot: Wikało)

Miłosna – (parafii p.w. Przemienienia Pańskiego) godz 12 Msza, a następnie procesja

W Miłośnie, a właściwie wówczas Cechówce, pod koniec lat 30. wykupiono grunty pod cmentarz. Ale pierwszych pochowków dokonano we wrześniu 1939 roku, po niemieckiej rzezi mieszkańców Długiej Szlacheckiej, Zorzy i Cechówki. To cmentarz przy parafii Przemienienia Pańskiego w Miłośnie.

Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku
Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku (Fot: Wikało)

W 1946 roku wniesiono Grób Nieznanego Żołnierza. Leża tu szczątki ponad 30 osób zabitych podczas II Wojny Światowej. Odwiedzając cmentarz warto zwrócić uwagę na groby sióstr III Zakonu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych – (domu Zgromadzenia mieści się przy ul. Poprzecznej 1). Pierwsza z sióstr została tu pochowana w 1940 roku. 

Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku
Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku (Fot: Wikało)

Sulejówek, ul. Piłsudskiego – (parafia Maryi, Matki Kościoła ) godz.12 – Msza z procesją.

Cmentarz w Sulejówku przy ul. Piłsudskiego wyznaczono w 1970 roku dzięki inicjatywie i działaniom ks. Wacława Korysia. W obecnym podziale administracyjnym nekropolia znajduje się tuż za granicami naszego miasta, już w Warszawie. Cmentarz otacza opieką parafia Maryi, Matki Kościoła w Sulejówku. 

Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku
Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze na cmentarzach w Sulejówku (Fot: Wikało)

W 2000 roku Związek Sybiraków upamiętnił tych wszystkich, którzy pozostali „na nieludzkiej ziemi”, stawiając w centralnej części cmentarza krzyż wotywny. 
To duży, choć pofałdowany i piaszczysty teren. Jeszcze przez kilka lat będzie można tu dokonywać pochówków bez obawy o brak miejsca.

Wikało

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments