niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaKulturaNiepodległościówka w Sulejówku!

Niepodległościówka w Sulejówku!

Jak co roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego zaprasza mieszkańców stolicy i okolic do podwarszawskiego Sulejówka na wspólne radosne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchody 11 listopada mają podwójnie radosny charakter – są bowiem finałem uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego w Sulejówku.

11 listopada o 13.00 na stadionie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku (ul. Paderewskiego 29) rozpocznie się Niepodległościówka organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego. Rodzinne gry plenerowe, pokazy woltyżerki, warsztaty edukacyjne, finał akcji Mamy Niepodległą!, wystawa prezentująca powstające muzeum, a na zakończenie wielki koncert gwiazd polskiej sceny zatytułowany „Muzeum na stulecia!”, podczas którego zaśpiewają m.in. Kasia Kowalska, Zakopower, Lora Szafran, Wojciech Waglewski, Maciej Balcar, to tylko część atrakcji, które czekają na gości w Sulejówku. 

Festiwal Niepodległości 

Zaczynamy o 13.00. Starsi i młodsi będą mogli wziąć udział w plenerowej grze „Pobór do Legionów”, edukatorzy poprowadzą warsztaty Barwy Nieobojętne, wyjaśniające symbolikę naszych barw narodowych, a artyści z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaproszą wszystkich do rozgrzewająco-zagrzewających śpiewanek patriotycznych. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy również wielkoformatowe, plenerowe gry planszowe. W toku gry uczestnicy prześledzą drogę Polaków do odzyskania upragnionej niepodległości w 1918 r. 

Wyjątkowy klimat zagwarantują ułani prezentujący pokazy woltyżerki, gazeciarze rozdający gościom specjalne wydanie muzealnego magazynu „Świat wokół Marszałka” i rekonstruktorzy w legionowych mundurach. Na pamiątkę każdy będzie mógł zrobić sobie stylizowane zdjęcie w niepodległościowej fotobudce. Jesienne chłody rozgoni bezpłatna porcja żołnierskiej grochówki, a także ulubione sucharki Marszałka, kawa i herbata. 

W tym roku po raz kolejny pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą do Sulejówka” na Niepodległościówkę w Sulejówku zapraszać będą reporterzy RMF FM. Wśród atrakcji przygotowanych przez RMF FM znajdą się m.in. słodkie ciastka „Niepodległościówki”, których „patriotyczna”, bo oparta wyłącznie na polskich składnikach, receptura powstała specjalnie na tę okazję. 

Finał IV edycji akcji społecznej Mamy Niepodległą!

Podczas Niepodległościówki odbędzie się także finał IV edycji akcji społecznej Mamy Niepodległą! Organizowana od 2013 r. akcja polega na radosnym świętowaniu kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę – co roku zapraszamy Polaków do wysyłania kartek pocztowych oraz e-kartek z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Partnerem Strategicznym akcji jest Poczta Polska S.A. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu. W poprzedniej edycji w 2015 r. wzięło udział 200 tysięcy Polaków.

Wielki koncert gwiazd

Wspólne radosne świętowanie zakończy finałowy koncert pt. „Muzeum na stulecia” (godz. 15.30). Gwiazdy polskiej sceny zabiorą gości w muzyczną podróż od znanych piosenek legionowych, przez piękne melodie międzywojenne, aż po największe współczesne przeboje. Specjalnie przygotowane na tę okazję utwory wykonają znani artyści, m.in. Kasia Kowalska, Zakopower, Lora Szafran, Wojciech Waglewski i Maciej Balcar. Koncert zaaranżowany został przez Karima Martusewicza, muzyka zespołu Voo Voo, wybitnego kompozytora i aranżera, pomysłodawcę i kierownika muzycznego międzynarodowego zespołu muzyków Karimski Club, który wystąpi razem z nim na scenie. 

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości są dla Muzeum Józefa Piłsudskiego wyjątkowe, ponieważ 9 listopada odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego, który zostanie udostępniony zwiedzającym w 2018 r., w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Niepodległościówką zakończymy dwudniowe uroczystości z tej okazji, dlatego też 11 listopada goście będą mogli również poznać bliżej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, jedną z najważniejszych powstających instytucji kulturalnych państwa polskiego. Będzie można zobaczyć m.in. wystawę prac pokonkursowych na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej, modele i wizualizacje 3D przyszłego budynku oraz film prezentujący powstającą instytucję, za którego realizację odpowiada utytułowane polskie studio kreatywne Platige Image. 

Już od 12.00 goście będą mieli także niepowtarzalną okazję, aby zwiedzić dworek Milusin, dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku, który ze względu na prace budowlane na co dzień nie jest udostępniany zwiedzającym.

Przyjdź z rodziną i przyjaciółmi – serdecznie zapraszamy! Zapewniamy ciepłą wspólnotową atmosferę i niepowtarzalny patriotyczny klimat. Szczegóły programu na www.muzeumpilsudski.pl

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments