wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaKulturaObchody Narodowego Święta Niepodległości w Sulejówku

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sulejówku

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sulejówku jak co roku były spontanicznym, rodzinnym spotkaniem mieszkańców. 11 listopada w ciągu dnia na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych piknik i koncert pod hasłem Niepodległościówka zorganizowało Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sulejówku

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny i Miasta celebrował i wygłosił homilię ks. proboszcz dr hab. Krzysztof Kietliński. Parafię objął w sierpniu br. i były to dla niego pierwsze w Sulejówku obchody Narodowego Święta Niepodległości. 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sulejówku

Oprawę muzyczną kolejny już raz zapewniła Orkiestra Wojskowa z Warszawy pod dyrekcją mjr. Artura Czereszewskiego, która wystąpiła w roli potrójnej: uczestniczyła w liturgii, później towarzyszyła kwartetowi wokalnemu w pięknym koncercie, a następnie poprowadziła przemarsz paradny i oprawę apelu na Skwerze Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sulejówku

Śpiewali soliści z Opery Nova w Bydgoszczy: Magdalena Polkowska-Szachnowska, Dorota Sobczak, Paweł Krasulak, Dominik Sierzputowski. Razem z orkiestrą w uroczystościach uczestniczyła kompania honorowa 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Warszawy Wesołej, którą pierwszy raz dowodził ppor. Łukasz Badenko. 

Obecne były wszystkie poczty sztandarowe z miasta oraz gościnnie poczet Archikonfraterni Literackiej, która przy warszawskiej archikatedrze istnieje od 1507 r. Po blisko dekadzie przerwy ponownie stawili się kawalerzyści – rekonstruktorzy kultywujący tradycje 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Chorążym konnego pocztu był Łukasz Bogucki, powiatowy radny z Sulejówka. Mimo późnej pory i chłodu niezawodnie uczestniczyła w uroczystościach rzesza mieszkańców Sulejówka, w tym wiele rodzin z dziećmi. 

Centralnym obiektem wieczornego apelu był jak zawsze Kopiec Współtwórców Niepodległej, wsparty zaś na szabli Marszałek Polski Józef Piłsudski z pomnika symbolicznie świętował wspólnie z mieszkańcami, wpatrując się z dumą w kompanię honorową. Na otwarcie tym razem nie wystrzeliło z moździerza (ze względów bezpieczeństwa, awaria) Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Józefa Piłsudskiego z Otwocka, ale złożyło kwiaty. 

Apel rozpoczął się meldunkiem złożonym przez dowódcę kompanii komendantowi garnizonu ppłk. Krzysztofowi Krawczykowi, reprezentującemu dowódcę brygady gen. bryg. Stanisława Czosnka. Po Hymnie Państwowym i Hejnale Sulejówka prowadzący uroczystość Jacek Zalewski przypomniał mało znany list Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego z 21 grudnia 1918 r., który miał istotne znaczenie dla jednolitego udziału Polski w konferencji pokojowej, zakończonej traktatem w Wersalu. 

Burmistrz Arkadiusz Śliwa w okolicznościowym wystąpieniu nawiązał do współczesnego wymiaru wartości niepodległościowych. M.in. przypomniał niedawną, bardzo ważną dla Sulejówka i jego okolic, a mało znaną 150. rocznicę – 10 października 1866 r. uruchomiona została Warszawsko-Terespolska Droga Żelazna ze stacją w Miłośnie (przystanek kolejowy Sulejówek dobudowany został w 1910 r.). Właśnie wzdłuż linii kolejowej przebiega od półtora wieku nasz rozwój, przy stacji i przystanku ukształtowały się dwa naturalne subcentra Miłosny i Sulejówka, ale wspólne miasto funkcjonalnego centrum nie ma. Jest ono właśnie planowane w geometrycznym środku przy stadionie na obrzeżu Glinianek. 

Stricte wojskowym elementem był Niepodległościowy Apel Pamięci, który odczytała pierwszy raz ppor. Ewa Sługocka. Po potrójnej salwie kompanii honorowej długi orszak gości, władz samorządowych, sulejóweckich instytucji i organizacji złożył pod Kopcem Współtwórców Niepodległej kwiaty. Uroczystość zakończyło odegranie przez orkiestrę Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, czyli Marsza Pierwszej Brygady, i meldunek komendantowi garnizonu.

Źródło:Urząd Miasta Sulejówek

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments