wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeCzy będzie 1 strefa w Sulejówku?

Czy będzie 1 strefa w Sulejówku?

Obecnie system transportu na obszarze aglomeracji warszawskiej jest bardzo niezrównoważony. Aglomerację warszawską tworzy bowiem nie tylko Warszawa, ale również kilkadziesiąt podwarszawskich gmin, które w większości nie są objęte 1 strefą ZTM.

Dziś aglomeracja warszawska to jednolity organizm ok 45 gmin podwarszawskich, których mieszkańcy żyjąc pod Warszawą pracują w niej i współtworzą jej dobrobyt, tak samo jak mieszkańcy Warszawy. Tymczasem, w przeciwieństwie do mieszkańców Stolicy, muszą płacić znacznie więcej za dojazd do niej. 

W przypadku Sulejówka problem jest podwójny – nie dość, że mieszkańcy dopłacają mnóstwo własnych środków do 2 strefy ZTM, to w dodatku pośrednio ze swoich podatków (poprzez budżet miasta) płacą ponad 2,5 mln zł rocznie za funkcjonowanie dwóch przystanków SKM, z których korzysta bardzo wielu mieszkańców sąsiednich gmin nie dopłacających nic do SKM. 

Rozwiązaniem tej kwestii mogła być zeszłoroczna ustawa metropolitalna, której niestety ostatecznie nie uchwalono (miała ona wprowadzić m.in. 1 strefę w Sulejówku). 

W listopadzie 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało Burmistrza Sulejówka, że obecnie nie są i na razie nie będą prowadzone dalsze prace nad nową ustawą. W związku z tym Burmistrz miasta rozpoczął działania mające na celu rozpoznanie realnych możliwości wprowadzenia 1 strefy w Sulejówku. 

W ciągu kilku miesięcy odbyliśmy szereg konsultacji z ekspertami sektora transportowego. Efektem tych starań jest opracowanie przez Burmistrza Sulejówka niestosowanej dotychczas formuły wprowadzenia 1 strefy.

Nasz pomysł dotyczy nowego sposobu finansowania biletów okresowych ZTM z budżetów gmin dotychczas objętych 2 strefą i posiadających dostęp do SKM. Będzie on co prawda wymagał dodatkowego finansowania z budżetu miasta, ale jednocześnie, dzięki wprowadzeniu sprawiedliwego mechanizmu wyrównawczego, zwiększy wpływy podatkowe miasta. 

Nasza propozycja bedzie niebawem analizowana przez władze Warszawy i ZTM. Mozliwe, ze w ciągu najbliższych kilku tygodni rozstrzygnie się czy i kiedy wejdzie w życie.

Więcej szczegółów na ten temat już wkrótce.

Źródło: Urząd Miasta Sulejówek

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments