piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaRuszyła inwentaryzacja dworca kolejowego z 1916r. !

Ruszyła inwentaryzacja dworca kolejowego z 1916r. !

W ramach projektu „Polska Szkoła Ekologii – Utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Odpowiedzialnej Edukacji Ekologicznej” planujemy rewitalizację zabytkowego drewnianego dworca.

Ruszyła inwentaryzacja dworca kolejowego z 1916r.
Ruszyła inwentaryzacja dworca kolejowego z 1916r. (Źródło: Urząd Miasta w Sulejówku)

Przed wojną budynek pełnił funkcję dworca kolejowego. W swoim czasie korzystał z niego Marszałek Piłsudski, a jego żona Aleksandra przez wiele lat kupowała w nim ulubione ciastka. Po wojnie dworzec ten przerobiono na obiekt mieszkalny. 

Obecnie budynek jest niezamieszkały. W ramach projektu „Polska Szkoła Ekologii” chcemy nie tylko przywrócić jego przedwojenny wygląd, ale również zainstalować w nim kino Virtual Reality, w którym emitowane będą filmy ukazujące piękno polskiej przyrody. 

W tym tygodniu rozpoczęliśmy prace inwentaryzacyjne. Do połowy maja wykonana zostanie również koncepcja techniczna odbudowy obiektu. 

Ruszyła inwentaryzacja dworca kolejowego z 1916r.
Ruszyła inwentaryzacja dworca kolejowego z 1916r. (Źródło: Urząd Miasta w Sulejówku)

Z kolei w poniedziałek 7 maja Burmistrz Miasta spotka się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Warszawie, aby zaprezentować nasz pomysł na uratowanie tego wspaniałego obiektu.

Obecnie jesteśmy blisko przejęcia tego budynku od PKP S.A. Przypomnijmy- projekt „Polska Szkoła Ekologii” jest realizowany przez Miasto Sulejówek (lider) wspólnie z partnerami: powiatem przysuskim, Akademią Sztuki Wojennej i Politechniką Częstochowską.

Źródło: Urząd Miasta w Sulejówku

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments