niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaKulturaWilla Bzów odzyskuje dawny blask

Willa Bzów odzyskuje dawny blask

Budowa kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego wchodzi w decydującą fazę. W jej ramach rewitalizowana jest przedwojenna wojskowa willa związana z osobą Marszałka Piłsudskiego. Zdewastowana przez okupantów w okresie II wojny światowej, odzyskuje właśnie dawną świetność i stanie się wkrótce częścią budowanego kompleksu muzealnego.

Willa „Bzów” mieszcząca się tuż obok niegdysiejszej siedziby Ignacego Paderewskiego jest zlokalizowana na terenie tzw. enklawy historycznej. Zbudowano go na początku XX wieku dla wdów po żołnierzach legionowych.

W czasie pobytu Józefa Piłsudskiego i jego rodziny w Sulejówku, w wilii znajdowała się wartownia i siedziba lekarza. Od 1912 roku właścicielami parceli byli Franciszka i Józef Kamińscy. W 1932 roku Fundacja Oficerskich Domów Wypoczynkowych wykupiła tę nieruchomość, a zarządzał nią 7 Pułk Ułanów, pełniący funkcję ochrony Marszałka.

Tuż przed uzyskaniem praw do budynku i działki przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, czyli do listopada 2010 roku, w byłej tzw. „Adiutantówce” funkcjonowała przychodnia zdrowia. Władze Sulejówka przekazały budynek rodzinie Marszałka i przeniosły SPZOZ do nowej siedziby.

Źródło: Urząd Miasta Sulejówek

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments