piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościRada Miasta Sulejówek zatopiła wniosek Burmistrza dotyczący sprawiedliwszego podziału okręgów wyborczych!

Rada Miasta Sulejówek zatopiła wniosek Burmistrza dotyczący sprawiedliwszego podziału okręgów wyborczych!

22 marca odbyła się sesja Rady Miasta Sulejówek na której głosowano między innymi nad propozycją Burmistrza Arkadiusza Śliwy dotyczącej sprawiedliwszego podziału okręgów wyborczych. Propozycja Burmistrza związana była z tym, że aktualnie Sulejówek podzielony jest na 15 okręgów wyborczych, z których wybierani są radni. 9 radnych wybieranych jest po północnej stronie torów a 6 radnych po południowej.

Z uwagi że aktualnie liczba mieszkańców zamieszkujących południową część miasta jest aktualnie zbliżona do liczb mieszkańców mieszkających w północnej części Sulejówka, Burmistrz zdecydował się wystąpić z wnioskiem do Rady Miasta o dokonanie podziału Sulejówka na 15 okręgów – 8 po północnej stronie torów, 7 po południowej. 

Zaproponowany nowy podział, w niektórych przypadkach odbiegał od dotychczasowego. Zmianie uległyby granice niektórych okręgów oraz nastąpiłaby również zmiana granic obwodów i siedziby obwodowych komisji wyborczych. 

Opracowując propozycję podziału Miasta na okręgi wyborcze kierowano się zasadą, by utrzymać w nich w miarę możliwości jednolitą normę przedstawicielstwa zbliżoną do 1,0. Norma przedstawicielstwa obliczana jest przez podzielenie mieszkańców miasta przez liczbę wybieranych radnych do rady miasta. Na dzień 31 grudnia 2017 r. liczba mieszkańców Miasta Sulejówek wynosiła 19113, a norma przedstawicielstwa wynosi 1274,2.

Przedłożony projekt podziału Miasta mimo, że sprawiedliwszy od dotychczasowego podziału z 2002 r. niestety przepadł podczas głosowania stosunkiem głosów 8 do 7.

Z uwagi, że nie każdy miał okazję zobaczyć przebieg głosowania publikujemy video na którym każdy może sprawdzić jak głosowali poszczególni Radni.

Rada Miasta Sulejówek zatopiła wniosek Burmistrza dotyczący sprawiedliwszego podziału okręgów wyborczych!
Rada Miasta Sulejówek zatopiła wniosek Burmistrza dotyczący sprawiedliwszego podziału okręgów wyborczych!
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments