piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaNa sygnalePolicja zabezpieczyła kolekcję zabytkowych, wojskowych elementów z XiX i XX w

Policja zabezpieczyła kolekcję zabytkowych, wojskowych elementów z XiX i XX w

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego mińskiej komendy zabezpieczyli od 31-letniego mieszkańca gminy Mińsk Mazowiecki kolekcję zabytkowych, wojskowych elementów z XiX i XX w. Przedmioty te są chronione przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Mężczyźnie może grozić odpowiedzialność karna.

Policjanci wydziału kryminalnego mińskiej komendy realizując zadania związane z ujawnianiem osób, które w nielegalny sposób stają się posiadaczami zabytków archeologicznych, dotarli do 31-letniego mieszkańca gminy Mińsk Mazowiecki. Według informacji kryminalnych mężczyzna miał posiadać wojskowe przedmioty z XIX i XX w.

Podczas prowadzonych czynności, w których uczestniczył pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa, funkcjonariusze znaleźli w domu 31-latka dużą ilość elementów militarnych. Wśród zabezpieczonych przedmiotów znalazły się m. in.: lufa karabinu z bagnetem, klamry od paska niemieckiego, metalowa płytka zapisana cyrylicą z 1860 roku, trzy sztuki elementów zamków od broni skałkowej, 77 sztuk ołowianych kul do broni strzeleckiej, dwa guziki wojskowe z XIX w. pułku 17 i pułku 5, guzik cesarski wojsk inżynieryjnych i wiele innych. Policjanci zabezpieczyli również wykrywacz do metalu.

Śledczy prowadzą w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mińsku Mazowieckim czynności wyjaśniające w kierunku art. 109c ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Policjanci przypominają, że poszukiwanie bez pozwolenia ukrytych lub porzuconych zabytków zwłaszcza przy użyciu narzędzi elektrycznych (np. wykrywacza metali) jest sprzeczne z prawem. Mężczyźnie może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

st. asp. Marcin Zagórski / mm

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments