wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaCARSKA STUDNIA W SULEJÓWKU

CARSKA STUDNIA W SULEJÓWKU

Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” z siedzibą w Sulejówku rozpoczęło badania zabytkowej studni na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Obiekt zlokalizowany jest przy granicy z gminą Halinów, niedaleko miejskiej oczyszczalni ścieków.

Według uczestników eksploracji, do tej pory w Sulejówku znana była dotąd jedynie zasypana obecnie studnia z okresu funkcjonowania rembertowskiego poligonu artyleryjskiego z lat 1892-1915 znajdująca się na tyłach Placu Czarneckiego. Badany aktualnie obiekt nieznany był dotąd nie tylko wojskowym czy leśnikom, ale także większości pasjonatów zajmujących się historią poligonu.

W eksploracji studni w każdy weekend uczestniczą poszukiwacze skarbów z Mazowsza, a także archeolodzy, którzy pomagają w przeprowadzaniu prac badawczych wokół studni, gdzie udało się odnaleźć dziesiątki zabytków z okresu Imperium Rosyjskiego z czasów panowania cara Mikołaja II.

W samej studni odnaleziono także artefakty będące świadectwem życia codziennego na dawnym poligonie artyleryjskim. W poszukiwaniach MSHE wsparło nawet gościnnie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Grupa Łódź”, którego członkowie podczas badań nocowali w Gminnym Centrum Kultury w Halinowie.

Zdaniem członków MSHE warunki eksploracji są ekstremalne. Studnia w warstwie do 4 metrów w głąb została celowo zasypana kawałkami cegieł przynajmniej trzech różnych producentów z początku XX w. Poniżej 4 metrów znajdują się duże kamienie polne, których wyciąganie na wierzch utrudnia na bieżąco napływająca do studni woda. Eksplorację ułatwiają pracujące w studni pompy głębinowe.

Prace eksploracyjne w studni oraz poszukiwania zabytków na terenie poligonu potrwają do 20 maja br. Dotychczas prowadzone są jedynie na terenie WITPiS.

Poszukiwacze oczekują wciąż na brakujące pozwolenie z Ministerstwa Obrony Narodowej, aby rozpocząć badania na terenach leśnych gminy Zielonka. Póki co, swojej zgody na badania udzielił Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Siedlcach, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Drewnica, a swojego patronatu honorowego nad poszukiwaniami udzielił Burmistrz Sulejówka, Halinowa, Zielonki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica.

Po zakończeniu eksploracji studni i wydobyciu z jej dna znajdujących się tam ewentualnie zabytków Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” zobowiązało się do bezpiecznego zabezpieczenia obiektu.

Prace „Exploratorów” prowadzone są non profit, a budżet Stowarzyszenia zasilają jedynie składki członkowskie, dlatego jedynym sposobem zabezpieczenia studni byłoby jej wtórne zasypanie. Z tego powodu Burmistrz Sulejówka – obecny 22 marca podczas eksploracji carskiej studni – zadeklarował chęć sfinansowania przez Miasto pokrywy studni, tak, aby obiekt ten mógł być w dowolnym czasie ponownie zbadany, jeśli zajdzie taka potrzeba i aby w sposób godny stanowił nowy, ciekawy zabytek Sulejówka. Zgody na taką inwestycję zabezpieczającą studnię udzielić musiałby Dyrektor WITPIS oraz konserwator zabytków.

Kolej żelazna i obecność carskiego poligonu artyleryjskiego w sposób podstawowy wpłynęły na rozwój Sulejówka. Koszarowa infrastruktura wojskowa rozciągała się od ówczesnego Rembertowa po Sulejówek, Okuniew i Ossów.

Po dziesiątkach carskich koszaroców, łaźni, stajniach, prawdopodobnie polowej cerkwi (innej niż ocalała w Rembertowie) nie ma dzisiaj śladu. Pozostały fundamenty odkrywane właśnie przez MSHE, zabytki małych rozmiarów (odznaczenia wojskowe, guziki, dewocjonalia, monety itd.) zalegające w ziemi oraz studnie, czyli to co od setek lat przyciąga poszukiwaczy skarbów.

Źródło: Urząd Miasta Sulejówek

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments