wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościBilans Akcji "Znicz" w powiecie mińskim

Bilans Akcji „Znicz” w powiecie mińskim

Tegoroczne działania policjantów w ramach akcji ZNICZ były ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego zarówno w ruchu drogowym, jak też w miejscach zamieszkania, z uwagi na liczne wyjazdy mieszkańców na groby bliskich. Policjanci z drogówki wspomagani przez Straż Miejską czuwali nad przestrzeganiem organizacji ruchu w rejonie nekropolii. W policyjnych zadaniach dla służb prewencyjnych i kryminalnych uwzględniono również dokładne kontrole osiedli mieszkaniowych, parkingów i placówek handlowych. Od 31 października do 3 listopada w akcji „ZNICZ” w powiecie mińskim wzięło udział 228 policjantów i kilkunastu strażników miejskich. W tym czasie miały miejsce trzy wypadki drogowe z udziałem nietrzeźwych kierowców, jeden z nich miał dopiero 14 lat.

Bilans Akcji Znicz w powiecie mińskim (Źródło KPP w Mińsku Mazowieckim)

Akcja Znicz była prowadzona przez policjantów z Mińska Mazowieckiego od 31 października do 3 listopada. W trzech zmianach, począwszy od piątku, aż do poniedziałku 3 listopada, w działania było zaangażowanych 228 funkcjonariuszy, w tym policjanci z wydziału ruchu drogowego, wydziału prewencji, wydziału kryminalnego oraz Komisariatów Policji w Dobrem, Halinowie, Mrozach i Sulejówku. Działania Policji wspomagali też strażnicy miejscy z Mińska Mazowieckiego i Sulejówka.

Bilans Akcji Znicz w powiecie mińskim (Źródło KPP w Mińsku Mazowieckim)

Jak co roku odnotowano zwiększono natężenie ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz drogach lokalnych, a przede wszystkim w rejonie cmentarzy. Przy większych nekropoliach, takich jak cmentarz komunalny w Mińsku Mazowieckim, obowiązywała zmieniona organizacja ruchu, nad której przestrzeganiem czuwali policjanci z drogówki i strażnicy miejscy. Policjanci wyjaśniali kierowcom, gdzie są zakazy zatrzymywania się i gdzie można bezpiecznie i zgodnie z prawem parkować.

Podczas tegorocznych działań Policji w powiecie mińskim nie odnotowano żadnych poważnych wydarzeń kryminalnych. Na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie cmentarzy też nie odnotowano poważnych zdarzeń drogowych.

Bilans Akcji Znicz w powiecie mińskim (Źródło KPP w Mińsku Mazowieckim)

Podczas weekendu miały jednak miejsce trzy zdarzenia drogowe, w których kierowcy jechali „na podwójnym gazie”.

W nocy z piątku na sobotę, już 1 listopada po godzinie 1 w nocy na ulicy Polnej w Dębem Wielkim, kierowca renault laguny, w nieznanych okolicznościach, stracił panowanie nad kierownicą, zjechał do przydrożnego rowu i dachował tuż przed wjazdem do prywatnej posesji. Samochodem kierował 14-latek z Dębego Wielkiego.

Po badaniu alkomatem, okazało się że miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. W aucie było 6 pasażerów w wieku 16-17 lat. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 6 nastolatków. Do szpitala trafił 14-latek i piątka pasażerów, czterech nastolatków i jedna nieletnia. Policjanci będą dokładnie wyjaśniać przyczyny tego zdarzenia, a 14-latek może niebawem odpowiedzieć przed sądem rodzinnym.

Kolejne zdarzenie z udziałem nietrzeźwego kierowcy miało miejsce 1 listopada po godzinie 21, w gminie Dębe Wielkie, na drodze pomiędzy Gorzanką i Cyganką. 36-letni mężczyzna jadący oplem z żoną i dwójką dzieci w wieku 3 i 6 lat, stracił panowanie nad kierownicą, uderzył w betonowy mostek i wjechał do przydrożnego rowu. Po badaniu alkomatem, okazało się że miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Do szpitala z ogólnymi obrażeniami ciała i potłuczeniami trafili wszyscy podróżujący oplem. Kierowca może odpowiedzieć za jazdę w stanie nietrzeźwości i spowodowanie wypadku drogowego. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia będą dokładnie badane i wyjaśniane podczas policyjnego dochodzenia.

Trzeci wypadek miał miejsce 2 listopada po godzinie 18, na drodze w Dłużewie, gdzie miało miejsce potrącenie 15-letniego mieszkańca tej miejscowości przez opla, którym kierował 53-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego. Po zbadaniu kierowcy okazało się, że miał on prawie 1 promil alkoholu w organizmie. 15-latek trafił do szpitala z obrażeniami ciała w postaci złamania kości podudzia i ogólnymi potłuczeniami. Policjanci będą ustalać okoliczności tego zdarzenia drogowego.

Policyjne apele o bezpieczne podróżowanie i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, nie trafiły jak widać do świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego, szczególnie apele o to, aby po alkoholu nie wsiadać za kierownicę.

Dzień wszystkich świętych i dzień zaduszny, powinny być czasem szczególnej troski o bezpieczeństwo żyjących ludzi, zadumy i refleksji, między innymi nad tymi, którzy zginęli w wypadkach drogowych.

Wsiadanie po alkoholu jest przejawem braku szacunku dla tych co odeszli i bezduszności w rozumieniu tego, że każdy chciałby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Dlatego ci, którzy decydują się na jazdę po alkoholu, powinni sobie uświadomić, że skutkiem takiego zachowania może być utrata zdrowia, a nawet śmierć niewinnych niczego pieszych czy też pasażerów podróżujących wspólnie z nimi.

Policjanci przypominają młodzieży, aby rozpoczynała swoją przygodę z jazdą samochodem, wtedy kiedy przyjdzie na to czas, po zdobyciu do tego odpowiednich uprawnień.

dn

Źródło: KPP w Mińsku Mazowieckim

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments