niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościŚwiatowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

„Prędkość zabija” – to tegoroczne hasło Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada 16 listopada. Dzień ten ma być wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz o ich najbliższych, a zarazem okazją by zwrócić uwagę kierowców na konieczność bezpiecznej i ostrożnej jazdy. Policjanci z Mińska Mazowieckiego przypominają, ku przestrodze, na drogach powiatu mińskiego w latach 2009-2013 zginęło 117 osób, a 1608 zostało rannych. Warto się zastanowić nad tym, że na bezpieczeństwo pracują wszyscy użytkownicy dróg i to od ich zachowań na drodze wiele zależy. Przepisy są po to, aby ich przestrzegać, dlatego lepiej zwolnić i jechać zgodnie z drogowymi normami.

Wypadek w miejscowości Ołdakowizna - czerwiec 2010r
Wypadek w miejscowości Ołdakowizna – czerwiec 2010r. (Źródło: Archiwum KPP Mińsk Mazowiecki)

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który w tym roku przypada na dzień 16 listopada, poświęcony jest właśnie ich pamięci. Hołd w tym dniu oddawany jest również ekipom ratunkowym, które na co dzień zajmują się następstwami tragicznych zdarzeń na drodze.

Wypadek w miejscowości Konik Nowy  - styczeń 2009
Wypadek w miejscowości Konik Nowy – styczeń 2009 (Źródło: Archiwum KPP Mińsk Mazowiecki)

W Polsce od początku stycznia do 15 listopada br. policjanci odnotowali 30 117 wypadków. W porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. liczba ta spadła o ok. 880, czyli o 3 proc. W wyniku wypadków drogowych w tym roku śmierć poniosło 2 698 osób, a więc do 15 listopada 2014 roku ofiar śmiertelnych było o 177 mniej niż rok wcześniej. Do tej pory (15 listopada br.) w wypadkach rannych zostało 36 847 osób – to o około 1447 osób mniej niż rok wcześniej – do 15.11. 2013 r. były to 38 294 osoby.

Wypadek w miejscowości Stanisławów - czerwiec 2014
Wypadek w miejscowości Stanisławów – czerwiec 2014 (Źródło: Archiwum KPP Mińsk Mazowiecki)

Od lat niezienną przyczyną wypadków na drogach jest brawura i notoryczne przekraczanie dozwolonej prędkości, w pozostałej części złe wykonywanie manewrów drogowych czy niedostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze.

Wypadek w miejscowości Pustelnik - lipiec 2010
Wypadek w miejscowości Pustelnik – lipiec 2010 (Źródło: Archiwum KPP Mińsk Mazowiecki)

Kolejną, równie częstą przyczyną wypadków drogowych jest jazda po spożyciu alkoholu. Ze statystyk wynika, że pijani kierowcy są sprawcami 13 proc. śmiertelnych wypadków. Tylko w tym roku, do 15 listopada policjanci przeprowadzili około 11 mln kontroli stanu trzeźwości kierujących i zatrzymali około 126 760 nietrzeźwych kierowców. W analogicznym okresie roku 2013 policjanci zatrzymali więcej kierowców, którzy prowadzili auta na tzw. podwójnym gazie, bo 149 300. Zatem liczba ujawnionych nietrzeźwych kierowców, pomimo większej liczby kontroli w tym roku, spadła aż o około 15 proc.

Wypadek w miejscowości Mińsk Mazowiecki - kwiecień 2012
Wypadek w miejscowości Mińsk Mazowiecki – kwiecień 2012 (Źródło: Archiwum KPP Mińsk Mazowiecki)

Pomimo odnotowanego spadku zdarzeń drogowych, zabitych i rannych, policjanci nie ustają w swoich apelach i proszą kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze i odpowiedzialną jazdę – postarajmy się wspólnie zrobić wszystko, aby te czarne liczby były jak najmniejsze. Funkcjonariusze próbują dotrzeć do sumień kierowców i przekonują, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. To ogromna odpowiedzialność.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać także piesi i rowerzyści. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby były widoczne na ulicy. Przypominajmy naszym bliskim o tym aby nosili odblaski, tak jak przypominamy im o tym aby włożyli czapkę kiedy jest zimno. Niech elementy odblaskowe staną się elementem naszej codziennej garderoby – to kosztuje niewiele, a może uratować życie! Dotychczasowe zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Ustawodawca od 31 sierpnia rozszeszył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zatem każdy pieszy, który będzie poruszał się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W tym dniu, podobnie jak w minionych latach, policjantki i policjanci pionu ruchu drogowego będą apelować o przestrzeganie przepisów, rozsądek oraz rozwagę na drodze.

Zdjęcia załączone do tego materiału pochodzą z artykułów publikowanych na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, dotyczących najpoważniejszych wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym na drogach powiatu mińskiego w latach 2009-2014. Widząc ogrom zniszczeń i mając świadomość tego, że w tych zdarzeniach zginęli ludzie, warto oddać się choćby chwili refleksji i pomyśleć, co można zrobić, aby takich zdarzeń nie było, a może…..jeździć bezpiecznie ?!

Info KGP/PAP

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments