piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościNIE dla spalarni opon w Sulejówku!

NIE dla spalarni opon w Sulejówku!

Do Urzędu Miasta Sulejówek wpłynął wniosek firmy Seewax o wydanie zgody na uruchomienie zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych i gumy, metodą pirolizy niskotemperaturowej na terenie istniejącego Zakładu Seewax Sp. z o.o. oddział Spółki przy ul. Ogrodniczej 5a w Sulejówku (w pobliżu ul. Asfaltowej/Traktu Brzeskiego).

Inwestycja została zakwalifikowana jako „przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko” Recykling gumy metodą pirolizy w praktyce oznacza spalarnię opon. Inwestycja ta niesie za sobą wiele realnych zagrożeń dla zdrowia mieszkańców Sulejówka oraz przyległych gmin i będzie miała negatywny wpływ na środowisko z długimi negatywnymi konsekwencjami.

W wyniku pirolizy ODPADÓW gumowych wytwarzane są gazy, ciecze i ciała stałe. W skład gazu wchodzą wchodzą węglowodory alifatyczne, wodór, siarkowodór, tlenek węgla. Związki te są toksyczne dla ludzi i organizmów bytujących w środowisku, a obecność metanu i wodoru oraz węglowodorów nadaje mieszaninie właściwości palne.

Frakcja ciekła – głównie olej popirolityczny oddziałuje szkodliwie na organizmy żywe, wywiera działania rakotwórcze, mutogenne i jest niebezpieczny dla środowiska. Powoduje skutki długotrwałe w stężeniach kilku mg/l. Jest palny i tworzy palne mieszaniny. W przypadkach awaryjnych wycieków powstaje poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi.

Uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia (RDOŚ) oraz opinia (PPIS) odnoszą się tylko i wyłącznie do prawidłowo funkcjonującej instalacji/sposobów jej realizacji/utrzymania.

W żadnym stopniu i na żadnym etapie nie podjęto próby oceny ryzyka oraz skutków potencjalnych awarii / uszkodzeń / katastrof oraz ich oddziaływania na zatrudniony personel, mieszkańców oraz środowisko.

Złożony wniosek inwestorski poparty jest pozytywną opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Sanepidu.

Oznacza to, że na chwilę obecną Burmistrz Miasta Sulejówek nie ma formalnych podstaw do nie wydania zgody na uruchomienie inwestycji. Jedyną szansą na zablokowanie powstania spalarni na terenie naszego miasta jest masowe wyrażenie sprzeciwu mieszkańców.

Jeśli zależy Ci na dobru naszego Miasta dołącz do protestu !

Więcej informacji na forum : www.sulejowek.info

Jak możesz pomóc?

  • podpisz się pod SPRZECIWEM lub napisz własny skierowany do Burmistrza
  • powiadom jak największą ilość osób / instytucji.
  • zapoznaj się ze złożonymi wnioskami / dokumentami / sprzeciwami
    ( w Referacie Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta Sulejówek przy ul. Gdańskiej, pok. 113 )”

Źródło Materiał przesłany przez użytkownika

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments