wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeWŁADZE WARSZAWY ZAAKCEPTOWAŁY POMYSŁ SULEJÓWKA! BĘDZIE BILET METROPOLITALNY!!

WŁADZE WARSZAWY ZAAKCEPTOWAŁY POMYSŁ SULEJÓWKA! BĘDZIE BILET METROPOLITALNY!!

Dzięki niemu stworzymy mieszkańcom naszego miasta możliwość zapłaty za bilety ZTM w cenie niewiele wyższej niż obecny koszt biletu 1 strefy!

Dziś w siedzibie ZTM wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska poinformowała o uruchomieniu nowego programu umożliwiającego podwarszawskim gminom zastosowanie systemu dopłat do kosztu biletu 2 i 1 strefy. Jeśli Sulejówek będzie objęty biletem metropolitalnym wówczas osoby, które zgłoszą się do Urzędu Miasta i przedstawią deklarację PIT potwierdzającą uiszczenie podatku z adresem w Sulejówku uzyskają honorowaną przez ZTM imienną Kartę Metropolitalna, która uprawniać będzie do przejazdów wszystkimi publicznymi środkami komunikacji w granicy Sulejówka i Warszawy – również planowanymi autobusami linii L w Sulejówku oraz pociągami Kolei Mazowieckich na obu naszych stacjach.

Najważniejsze: posiadacz Karty w praktyce za bilet miesięczny zapłaci 120 zł czyli tylko o 10zl więcej niż obecna 1 strefa. Bilet kwartalny będzie kosztował 360 zł. Osoby, które nie wyrobią w UM imiennej Karty będą w dalszym ciągu płaciły koszty biletów wg taryfy 2 strefy na terenie przystanków w Sulejówku.

To czy system dopłat wejdzie w życie jeszcze w tym roku zależy od decyzji Rady Miasta, która już wkrótce rozpatrywać będzie uchwałę o zabezpieczeniu stosownych środków w budżecie miasta.

Co prawda program przedstawiony przez Warszawę nie da miastu możliwości pokrycia pełnej różnicy między 1 i 2 strefą, ale i tak jest to milowy krok do wyrównania szans komunikacyjnych mieszkańców podwarszawskich gmin. Dotychczasowe ponad 15 letnie próby wprowadzenia 1 strefy w podwarszawskich gminach nie przyniosły pożądanych efektów.

Udało się to tylko w kilku gminach, które posiadają wyłącznie komunikację autobusową. Barierą w gminach z SKMką było tzw. krzyżowanie taryf ZTM i Kolei Mazowieckich. Pomysł Sulejówka pozwolił na rozwiązanie tej kwestii, gdyż dzięki niemu stworzono nowy rodzaj biletu aglomeracyjnego a zatem uniknięto problematycznej ingerencji w umowy z PKP PLK i Kolejami Mazowieckimi

Źródło: Urząd Miasta Sulejówek

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments